Skip to main content
photo-headers/blog.jpg
Acasă / Blog / Medicamente care cauzează pierderea părului

Medicamente care cauzează pierderea părului

Medicamentele sunt concepute pentru a trata o varietate de probleme de sănătate, dar uneori pot provoca reacţii adverse nedorite. Unele medicamente cauzează creşterea excesivă a părului, modificări ale culorii şi texturii părului sau căderea acestuia. Căderea părului cauzată de medicamente poate avea un efect important asupra încrederii în sine ca orice alt tip de pierdere. Totuşi, dacă încetaţi să luaţi medicamentul respectiv, pierderea părului ca efect negativ dispare în majoritatea cazurilor.

Modul în care medicamentele influenţează pierderea părului?

Medicamentele interferează cu ciclul normal al foliculilor de păr, cauzând căderea părului. Părul creşte în faza anagenă, care durează de la 2 la 6 ani. Părul se odihneşte în faza telogenă, care durează aproximativ trei luni. La sfârşitul fazei telogene, părul începe să cadă şi este înlocuit cu părul nou.

Medicamentele pot provoca două tipuri de pierdere a părului ca efluviu telogen şi efluviu anagen.

Efluviul telogen este cea mai comună formă de pierdere a părului asociată cu medicamentele. De obicei apare în decurs de 2-4 luni de la administrarea medicamentului. Acest lucru face ca foliculii de păr să treacă în faza de odihnă (telogen) şi cad prea devreme. Persoanele cu efluviu telogen suferă, de obicei, de la căderea părului cu 30 până la 70% mai mult decât căderea normală.

Efluviul anagen este pierderea părului care apare în timpul fazei anagenice, care este faza activă a ciclului părului. Împiedică celulele matricei care produc fire de păr noi să se împartă în mod normal. Acest tip de pierdere a părului apare de obicei în câteva zile până câteva săptămâni după administrarea pilulei. Chimioterapia în tratamentul cancerului este cel mai frecvent motiv pentru pierderea părului indusă de medicamente şi este o afecţiune gravă care provoacă pierderea părului din capul pacientului, a genelor şi a sprâncenelor.

Pierderea severă a părului depinde de tipul de medicament, de dozajul acestuia şi de sensibilitatea persoanei la medicamentul respectiv.

Ce tipuri de medicamente cauzează pierderea părului?

Diverse tipuri de medicamente sunt responsabile de căderea părului, incluzând:

  • Medicamente pentru acnee care conţin vitamina A (retinoide)
  • Antibiotice şi medicamente antifungice
  • Antidepresive
  • Pilule de control al naşterii
  • Medicamente anticoagulante
  • Medicamente care scad colesterolul
  • Medicamente care suprimă sistemul imunitar
  • Medicamente care tratează cancerul de sân şi alte tipuri de cancer
  • Medicamente pentru epilepsie (anticonvulsivante)
  • Medicamente pentru tensiune arterială (antihipertensive)
  • Terapie de substituţie hormonală
  • Stabilizatori de dispoziţie
  • Medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS)
  • Medicamente pentru boala Parkinson
  • Steroizi
  • Medicamente tiroidiene
  • Medicamente pentru pierderea în greutate.

Medicamentele de chimioterapie cauzează de obicei pierderea părului-anagen efluvium . Aceste medicamente pot dăuna celulelor sănătoase, inclusiv celulelor matrice, deoarece acestea atacă celulele canceroase din organism. În general, părul începe să cadă după două săptămâni de la începerea chimioterapiei şi progresează mai repede după o lună sau două luni, potrivit Societăţii Americane de Cancer. Căderea părului este mai severă şi mai frecventă la persoanele care iau mai multe medicamente pentru chimioterapie decât cei care utilizează doar un singur tratament.

Medicamentele pentru chimioterapie care cauzează căderea părului sunt următoarele:

  • Adriamicină
  • Ciclofosfamidă
  • Dactinomicină
  • Daunorubicină
  • Docetaxel
  • Doxorubicină
  • Etopozid
  • Fluorouracil
  • Ifosfamidă
  • Irinotecan
  • Metotrexat
  • Nitrosuree
  • Paclitaxel
  • Tamoxifen
  • Topotecan
  • Vinorelbină.

Cum este diagnosticată şi tratată pierderea părului legată de consumul de medicamente?

Este important să ţineţi cont de toate medicamentele pe care le luaţi şi să consultaţi medicul şi farmacistul pentru posibile efecte secundare. Dacă pierderea părului începe după un medicament pe care îl luaţi, este foarte probabil ca părul să crească din nou după ce nu veţi mai lua pilula respectivă. Dacă întreruperea tratamentului nu corectează pierderea părului, poate fi necesar tratamentul cu medicamente cum ar fi finasteride (propecia) sau minoxidil (rogaina), care încetineşte căderea părului şi stimulează creşterea.

Există o metodă care poate ajuta la prevenirea căderii părului în timpul chimioterapiei. Aceasta se referă la hipotermia scalpului în care pacheţele de gheaţă sunt plasate pe scalp cu câteva minute înainte de chimioterapie. Răcirea pielii capului reduce fluxul de sânge către rădăcinile părului; Ceea ce face dificilă introducerea medicamentelor pentru chimioterapie în celulele foliculare. Răcirea, de asemenea, reduce eficacitatea biochimică, făcând foliculii de păr mai puţin susceptibili la deteriorare din cauza chimioterapiei. Dezavantajul aceastei metode constă în faptul că zona răcită este expusă riscului de reapariţie a cancerului din cauza lipsei medicamentului cu doză întreagă datorită răcirii vasoconstricţiei.

După tratamentul chimioterapic, părul creşte relativ rapid, dar pot apărea modificări ale părului. În cazuri rare, părul poate fi mai subţire după tratament. Minoxidil poate ajuta la restabilirea părului care creşte lent. Unii pacienţi cu tratament chimioterapic poartă peruci sau pălării pentru a-şi ascunde pierderea părului până când va creşte din nou.