Skip to main content
Kocatepe Mahallesi Ofis Lamartine Lamartin Caddesi, 6 No:6 D:Kat 5, 34437 Beyoğlu, Turkey 2050€ - 2450€
Acasă / Blog / Ce se întâmplă dacă am HIV sau SIDA și vreau să efectuez un implant de păr?

Ce se întâmplă dacă am HIV sau SIDA și vreau să efectuez un implant de păr?

Un transplant de păr atunci când pacientul are HIV este o operație foarte delicată care trebuie efectuată de o echipă medicală specializată și în condiții foarte controlate, in caz contrar, virusul poate fi transmis unei alte persoane în timpul operației.

Prin urmare, dacă vă gândiți să efectuați un implant de păr cu FUE în Turcia, în primul rând trebuie să vă adresați medicului dumneavoastră pentru a vă asigura că virusul HIV nu este activ. În rândurile următoare vom răspunde la cele mai frecvente întrebări în rândul pacienților cu HIV care doresc un transplant de păr pentru a-și rezolva pierderea părului sau problemele de calvitie.

Pot efectua un transplant de păr dacă am HIV?

De obicei, operațiile de transplant de păr HIV nu pot fi efectuate nici în Turcia, nici în restul lumii, deoarece majoritatea clinicilor de transplant de păr nu sunt suficient de specializate pentru a efectua acest tip de operații; în plus, nu toate clinicile dispun de echipamentul și personalul medical necesar pentru a se asigura că operația se efectuează într-un mediu sigur, chiar și atunci când sunt amplasate în spitale.

În cele din urmă, chiar dacă spitalele îndeplinesc condițiile menționate mai sus, mulți dintre ei nu doresc să efectueze operații de transplant de păr HIV. În orice caz, nu uitați că, dacă aveți HIV activ sau netratat, nu veți putea efectua operația de implant de păr, chiar dacă clinica îndeplinește cerințele necesare, deoarece există un risc ridicat pentru sănătate atât pentru medic, personal medical și pacient.

La Clinicana, suntem mândri să anunțăm că am creat recent o echipă medicală calificată care include un medic specializat în efectuarea operațiilor de transplant de păr HIV pentru pacienții cu prezenta virală HIV nedetectabilă. Înainte de operație, vă vom analiza sângele și, dacă rezultatele testului HIV sunt negative, vom continua operația într-un mediu foarte strict și controlat.

Operația de transplant se efectuează într-o sală de operații specială, care este rezervată numai pacienților cu HIV tratați; după terminarea intervenției chirurgicale, sala de operații va fi sterilizată cu agenți de curățare și dezinfectanți speciali, astfel încât să nu existe deloc riscul de contagiune.

Pot efectua un transplant de păr dacă am HIV detectabil sau activ?

Din păcate, nu se poate. Unul dintre motivele pentru care nu puteți efectua un transplant de păr dacă aveți HIV netratat sau activ este că, în acest caz, sistemul imunitar va fi foarte slabit; deci, dacă vom efectua operația în aceste condiții, va fi destul de periculos din cauza riscului crescut de infecție după operație. În afară de aceasta, dacă există o infecție pe zona transplantată după operație, grefele pot muri și operația va eșua. 

Un alt motiv important pentru a nu efectua operația este că HIV activ sau detectabil poate fi transmis. Prin urmare, trebuie să ne asigurăm că echipa medicală nu va fi expusă la niciun potențial pericol, cum ar fi virusul HIV în timpul operației: acesta este motivul pentru care nu putem opera pacienții cu HIV netratat sau activ.

Cât costă operația pentru pacienții cu HIV sau SIDA pozitivi?

După cum tocmai am explicat, în acest tip de operații există o echipă medicală specială capabilă să efectueze operații de transplant de păr HIV, care funcționează într-un mediu foarte strict și controlat. Deci, totul este mai complicat decât un implant de păr normal și, după cum puteți intui, costurile operației sunt mai mari.

La Clinicana efectuăm operații de implant de păr la pacienții cu
virusul HIV nedetectabil la un cost de 4'500 EURO/ 5'800 USD.

Ce este inclus în prețul pachetului pentru pacienții cu HIV la clinica noastră?

Pe lângă faptul că dispune de facilități foarte moderne și un personal medical cu înaltă experiență și calificare, unul dintre avantajele obținerii unui transplant de păr la Clinicana este că prețul pachetelor noastre nu include doar operația în sine, ci multe altele. Deci, dacă aveți HIV și plătiți 5.300 de euro / 5.800 USD pentru transplantul de păr, include urmatoarele:

  • Toate transferurile din Istanbul între aeroport, hotel și spital.

  • Toate analizele de sânge necesare.

  • Două nopți de cazare la un hotel de patru stele lângă spital (mic dejun, Wifi și taxe incluse) într-o cameră single sau dublă.

  • Operația de implant de păr în sine, efectuată într-o sală de operații specială (o sală de operații doar pentru HIV + nedetectabil)

  • O echipă medicală specializată care efectuează operații numai la pacienții cu HIV (un medic specializat și 2 asistente medicale, dedicată numai operării pacienților cu HIV nedetectabili.

  • Un pachet de medicamente și produse de îngrijire (precum șampon, spumă sau loțiune, pernă pentru gât etc.), precum și instrucțiuni despre modul de utilizare a medicamentelor și produselor de îngrijire.

  • Prezenta unui translator dacă este necesar (de exemplu: franceză, spaniolă, rusă, română, arabă, germană, italiană etc.). Toată lumea din echipa noastră medicală vorbește engleză, deci nu este nevoie să vă faceți griji cu privire la comunicarea cu noi în engleză, dacă aceasta este preferința dvs.

Prin urmare, acesta este tot ce obțineți prin plata prețului pachetului. Va trebui să achizitionati doar biletele de avion către și de la Istanbul, precum și viza, în cazul în care aveți nevoie de ea (dacă da, durează doar câteva minute cu sistemul de vize online).

Clinicana: cea mai bună alegere dacă aveți HIV și va doriți un implant de păr

La Clinicana ne pasă de sănătatea și bunăstarea tuturor pacienților noștri; acesta este motivul pentru care recomandăm profund tuturor pacienților noștri să ne informeze despre orice afecțiuni medicale preexistente, astfel încât echipa noastră medicală să poată alege cel mai bun tratament disponibil pentru a obține cele mai bune rezultate. 

Orice persoană are dreptul la îngrijiri medicale. Filozofia noastră este să nu lăsăm niciun pacient netratat. De aceea, am decis să formam la clinica noastră din Istanbul (Turcia) o echipă medicală înalt calificată, cu experiență și specializată, care poate efectua un transplant de păr la pacienții cu HIV. Dacă aveți vreo întrebare cu privire la această problemă sau o altă nelamurire, vă rugăm să nu ezitați să ne contactați: la Clinicana, suntem întotdeauna dornici să vă ajutăm.

Consultaţii gratuite

Lăsaţi-ne numărul de telefon şi vă vom suna în cel mai scurt timp

Sunați-ne acum +40 (754) 930 600
Abonați-vă la newsletterul nostru pentru a fi actualizat